Koncerty a soundtracky domlouvá
Prokop Holoubek
+420 775 376 002 / prokop(at)bumbumsatori.org / www.bumbumsatori.org
U.S. || Duncan Rich
duncan(at)thebuncegroup.com / www.thebuncegroup.com
Poland || Marek Karolczyk
maryna304(at)wp.pl
Ukraine / Russia || Bogdan Logvynenko
logvynenko(at)gmail.com / www.naturaleast.net
Australia / Oceania || Cathy Kirkpatrick
nomadicfish(at)gmail.com / www.nomadicfish.net
Pop z neexistujících rádií
Pro kapelu DVA mají hudební kritici vyhrazenou škatulku „nezařaditelné“ – dvojice ve složení Jan Kratochvíl (On) a Bára Kratochvílová (Ona) zhmotňuje svoje originální hudební vize nesčetnými prostředky: svoji představu o tom, jak má znít tango, naplňují beatboxem, křehké folkové skladby zase opentluje klarinet. Čerpají také z estetiky kabaretu nebo cirkusu. Příběhy z vlastních světů pak popisují vlastním vymyšleným jazykem – právě proto se pro jejich hudbu vžilo označení „folklor neexistujících národů“.
Dva roky po založení kapely vydali DVA svoji debutovou desku Fonók (vyšla na Indies Scope v roce 2008), díky které se jim dostalo pozornosti nejenom v České republice (album bylo nominované na výroční hudební cenu Anděl a videoklip k písni Nunovó Tangó vyhrál hlavní cenu na festivalu Anifilm), ale také v zahraničí. Přední hudební redaktor BBC Charlie Gillett debut zařadil mezi nejlepší desky roku 2009, čtrnáctiskladové album také dvojici DVA pomohlo na 34. místo z 850 nominovaných kapel v respektovaném žebríčku Wcme.
Právě vydání desky Fonók nastartovalo jejich nepřetržité turné, v rámci kterého stihli objet prakticky celou Evropu. Svoji představu o tom, jaké melodie si pobrukují ony „neexistující národy“, představili nejenom v Německu nebo Polsku, ale také ve Francii, Norsku nebo Rusku. Jejich hudbu si poslechla třeba 672 tisíc divaček ranního vysílání moskevské televize Damskij kanal. Skladby kapely DVA ale dosáhly třeba i do Japonska – nahrávku Fonók je totiž možné sehnat i tam.
Těžiště tvorby kapely DVA leží v živých koncertech, na kterých dvojici často doprovází originální projekce výtvarnice Markéty Lisé. Koncerty skupiny DVA jsou vyhlášené především hravostí a kreativitou – oba členové na pódiu s naprostou samozřejmostí střídají hudební nástroje, zaznívá kytara, živé smyčky, saxofon, klarinet, dechový midikontroler, megafon i různé hračky.
Kromě koncertování se DVA intenzivně věnují i divadlu a filmu – svoji hudbou často doprovázejí němé filmy francouzského průkopníka kinematografie Georgese Méliese, hudební podobu dali také kultovnímu expresionistickému snímku Kabinet Dr. Caligariho.
Soundtracky k divadelním hrám, animovaným filmům, hudbu k počítačové hře a ostatní nevydané skladby DVA sdružili na desce Kollektt8, kterou dali posluchačům zdarma k dispozici ke stažení. O jejich otevřenosti svědčí také to, že album Kollektt8 vydali na vlastní značce Label Home Table. Na něm do dnešní doby sdružují pouze vlastní CD-R, v budoucnosti ale mají v plánu poskytnout na svém čistě DIY domácím labelu azyl i spřízněným kapelám.
V září 2010 vydali DVA své třetí album jménem HU. Za zvuk je opět zodpovědný berlínský producent Jayrope a nahrávalo se na chalupě.
Kapela následující rok koncertovala více než 100x po celé Evropě.
Na začátku roku 2012 Dva dokončili soundtrack pro počítačovou hru Botanicula animátora Járy Plachého (Amanita Design – tvůrci hry Machinárium, Samorost) a byli za něj oceněni v San Franciscu hlavní cenou za hudbu na Independent Game Festivalu. V květnu 2012 vychází soundtrack Botanicula i na vinylu u Minority records.
DVA začínali s divadelní hudbou v nezávislém divadle DNO.
Dnes spolupracují také s taneční skupinou VerteDance, pro které vytvořili hudbu k představení Emigrantes (2010) a Simulante Bande (2012), ke kterému živě hrají v divadle Archa.
Další živé projekty:
SIMULANTE BANDE (2012)
V inscenaci zkoumají VerTeDance neotřelé možnosti pohybového vyjádření zdravého a fyzicky handicapovaného člověka, relativnost pojmu handicap i křehký kosmos mezilidských vztahů. K představení hrajeme někdy živě, někdy ze záznamu.
EMIGRANTES (2010)
Taneční představení skupiny VerTeDance v divadle Archa, nahlíží dětskýma očima na fenomén uprchlictví. K představení jsme vytvořili hudbu a někdy ji v něm žive hrajeme.
MÉLIESO (2008)
V roce 2008 vznikl filmový soundtrack MÉLIÈSO ke krátkým filmům francouzského kouzelníka pohyblivých obrázků Georgese Méliese (1861-1938). Živě doprovází jeho nejslavnější Le Voyage dans la Lune a Le Voyage à travers l´Impossible doplněné o pět trikových miniatur.
CALIGARI (2006)
“Do městečka Holstenwall přijela pouť, s ní i podivný šarlatán….
…něco tady nehraje, ale hudba to není.”
Autorský hudební doprovod k německému němému expresionistickému filmu Kabinet doktora Caligariho (1919). Tento doprovod byl v roce 2008 oficiálně uváděn v Projektu100.
LAPPOP (2007)
Živý soundtrack k představení divadla DNO – Ledové techno / LapoHádky.