KONCERTY
  • 1 6 24 Dva in Ostrava at Festival ŽNĚ / KD Poklad
  • 10 6 24 Dva in Svitavy at Dětská scéna
  • 29 6 24 Dva in Zlín at Zlín žije
NOVINKY

AKTUAL ALBUM CHERRIES ON AIR

Huhahu! Vydali jsme novou desku CHERRIES ON AIR. Je to podcast, kde Chuchel a Kekel pouští svojí oblíbenou hudbu (15 tracků) a taky jí komentují (8 tracků). Chuchel je nová počítačová hra od Amanita Design. Cherries on air je soundtrack.
Můžete ho najít na Itunes Spotify Bandcamp Deezer Google Play Tidal Juno

31.května vyjde také na červené vinylové desce.
Album vydali Minority Records.
VIDEO

Koncerty a soundtracky domlouvá

Prokop Holoubek
+420 775 376 002 / prokop(at)bumbumsatori.orgwww.bumbumsatori.org

U.S. || Duncan Rich
duncan(at)thebuncegroup.comwww.thebuncegroup.com

Poland || Marek Karolczyk
maryna304(at)wp.pl

Ukraine / Russia || Bogdan Logvynenko
logvynenko(at)gmail.comwww.naturaleast.net

Australia / Oceania || Cathy Kirkpatrick
nomadicfish(at)gmail.com / www.nomadicfish.net

Pop z neexistujících rádií

Pro kapelu DVA mají hudební kritici vyhrazenou škatulku „nezařaditelné“ – dvojice ve složení Jan Kratochvíl (On) a Bára Kratochvílová (Ona) zhmotňuje svoje originální hudební vize nesčetnými prostředky: svoji představu o tom, jak má znít tango, naplňují beatboxem, křehké folkové skladby zase opentluje klarinet. Čerpají také z estetiky kabaretu nebo cirkusu. Příběhy z vlastních světů pak popisují vlastním vymyšleným jazykem – právě proto se pro jejich hudbu vžilo označení „folklor neexistujících národů“.

Dva roky po založení kapely vydali DVA svoji debutovou desku Fonók (vyšla na Indies Scope v roce 2008), díky které se jim dostalo pozornosti nejenom v České republice (album bylo nominované na výroční hudební cenu Anděl a videoklip k písni Nunovó Tangó vyhrál hlavní cenu na festivalu Anifilm), ale také v zahraničí. Přední hudební redaktor BBC Charlie Gillett debut zařadil mezi nejlepší desky roku 2009, čtrnáctiskladové album také dvojici DVA pomohlo na 34. místo z 850 nominovaných kapel v respektovaném žebríčku Wcme.
Právě vydání desky Fonók nastartovalo jejich nepřetržité turné, v rámci kterého stihli objet prakticky celou Evropu. Svoji představu o tom, jaké melodie si pobrukují ony „neexistující národy“, představili nejenom v Německu nebo Polsku, ale také ve Francii, Norsku nebo Rusku. Jejich hudbu si poslechla třeba 672 tisíc divaček ranního vysílání moskevské televize Damskij kanal. Skladby kapely DVA ale dosáhly třeba i do Japonska – nahrávku Fonók je totiž možné sehnat i tam.

Těžiště tvorby kapely DVA leží v živých koncertech, na kterých dvojici často doprovází originální projekce výtvarnice Markéty Lisé. Koncerty skupiny DVA jsou vyhlášené především hravostí a kreativitou – oba členové na pódiu s naprostou samozřejmostí střídají hudební nástroje, zaznívá kytara, živé smyčky, saxofon, klarinet, dechový midikontroler, megafon i různé hračky.

Kromě koncertování se DVA intenzivně věnují i divadlu a filmu – svoji hudbou často doprovázejí němé filmy francouzského průkopníka kinematografie Georgese Méliese, hudební podobu dali také kultovnímu expresionistickému snímku Kabinet Dr. Caligariho.
 Soundtracky k divadelním hrám, animovaným filmům, hudbu k počítačové hře a ostatní nevydané skladby DVA sdružili na desce Kollektt8, kterou dali posluchačům zdarma k dispozici ke stažení. O jejich otevřenosti svědčí také to, že album Kollektt8 vydali na vlastní značce Label Home Table. Na něm do dnešní doby sdružují pouze vlastní CD-R, v budoucnosti ale mají v plánu poskytnout na svém čistě DIY domácím labelu azyl i spřízněným kapelám.

V září 2010 vydali DVA své třetí album jménem HU. Za zvuk je opět zodpovědný berlínský producent Jayrope a nahrávalo se na chalupě.
Kapela následující rok koncertovala více než 100x po celé Evropě.

Na začátku roku 2012 Dva dokončili soundtrack pro počítačovou hru Botanicula animátora Járy Plachého (Amanita Design – tvůrci hry Machinárium, Samorost) a byli za něj oceněni v San Franciscu hlavní cenou za hudbu na Independent Game Festivalu. V květnu 2012 vychází soundtrack Botanicula i na vinylu u Minority records.
DVA začínali s divadelní hudbou v nezávislém divadle DNO.
Dnes spolupracují také s taneční skupinou VerteDance, pro které vytvořili hudbu k představení Emigrantes (2010) a Simulante Bande (2012), ke kterému živě hrají v divadle Archa.

Další živé projekty:

SIMULANTE BANDE (2012)

V inscenaci zkoumají VerTeDance neotřelé možnosti pohybového vyjádření zdravého a fyzicky handicapovaného člověka, relativnost pojmu handicap i křehký kosmos mezilidských vztahů. K představení hrajeme někdy živě, někdy ze záznamu.

EMIGRANTES (2010)

Taneční představení skupiny VerTeDance v divadle Archa, nahlíží dětskýma očima na fenomén uprchlictví. K představení jsme vytvořili hudbu a někdy ji v něm žive hrajeme.

MÉLIESO (2008)

V roce 2008 vznikl filmový soundtrack MÉLIÈSO ke krátkým filmům francouzského kouzelníka pohyblivých obrázků Georgese Méliese (1861-1938). Živě doprovází jeho nejslavnější Le Voyage dans la Lune a Le Voyage à travers l´Impossible doplněné o pět trikových miniatur.

CALIGARI (2006)

“Do městečka Holstenwall přijela pouť, s ní i podivný šarlatán….
…něco tady nehraje, ale hudba to není.”
Autorský hudební doprovod k německému němému expresionistickému filmu Kabinet doktora Caligariho (1919). Tento doprovod byl v roce 2008 oficiálně uváděn v Projektu100.

LAPPOP (2007)

Živý soundtrack k představení divadla DNO – Ledové techno / LapoHádky.

we moeten er mijn apotheek24h bloedvaten die het bloed